8 magicznych produktów, które chronią serce

Choroba sercowo-naczyniowa jest główną przyczyną śmierci na świecie. Dbanie o kondycję serca, to coś więcej niż unikanie fast foodów i nadmiernie przetworzonej żywności. Poprzez niewielkie zmiany w jadłospisie możesz w ogromnym stopniu zabezpieczyć swój układ krążenia przed wszelkimi dolegliwościami.

Oto 8 produktów, które pomagają utrzymać serce w dobrej kondycji przez całe życie.

 

1. Migdały

Badania kliniczne wykazują, że zawartość fitosterolu w migdałach w ilości 34 mg na 30 g, czyli 25 migdałów, zmniejsza stężenie "złego" cholesterolu (LDL) w organizmie. Hipercholesterolemia może powodować problemy sercowe, ponieważ "zły" cholesterol, odkłada się w tętnicach i stopniowo je blokuje. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz tokoferoli i tokotrienoli (czyli witaminy E) doskonale wpływają na kondycję naszego serca i naczyń. Witamina E (7,5 mg witaminy E na 25 migdałów, czyli połowa dziennego zalecenia witaminy E) wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, powoduje ich rozkurczenie, obniża ciśnienie krwi. Poza tym zmniejsza krzepliwość krwi i w wyraźny sposób ogranicza powstawanie blaszki miażdżycowej. Efekty? Zmniejszenie ryzyka zawału serca, miażdżycy, udaru czy choroby niedokrwiennej serca.

 

2. Wiśnie

Dzięki zawartości antocyjanów (350 do 400 mg na 100 g owoców) wiśnie należą do najbardziej przeciwutleniających owoców. Antocyjaniny są związkami fenolowymi, które mają one  zdolność neutralizowania wolnych rodników, związków, które uszkadzają komórki organizmu i są uważane za odpowiedzialne za miażdżycę, która utrudnia lub blokuje krążenie krwi i może ostatecznie powodować zaburzenia sercowo-naczyniowe. Antocyjany zwiększają elastyczność naczyń włosowatych oraz wzmacniają i odtruwają serce. Obecność w miąższu kumaryny, substancji obniżającej krzepliwość krwi , wyrównującej pracę serca. Zaś zawarty w owocach potas działa ochronnie na serce. W 100 g wiśni mieści się 173 mg tego pierwiastka. Zaś błonnik obniża poziom „złego” cholesterolu, a tym samym zmniejsza ryzyko chorób serca,100 g wiśni zawiera 1.6 g błonnika.

 

3. Ciecierzyca

Oprócz promowania sytości i niskiej kaloryczności z 163 kcal na 100 g, ciecierzyca byłaby dobrym sprzymierzeńcem dla osób z cukrzycą. Choroby zwiększającej ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia od dwóch do czterech razy. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu poprzez zatykanie naczyń krwionośnych.  Zawarty w ciecierzycy potas (291 mg/100 g) sprawia, że naczynia krwionośne są bardziej drożne, a tym samym krew krąży swobodniej, co w efekcie daje spadek ciśnienia. Ponadto potas przyspiesza wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, co również sprzyja obniżeniu poziomu ciśnienia. Ciecierzyca ma właściwości antyoksydacyjne dzięki zawartości manganu i miedzi, składników odżywczych, które pomagają zmniejszyć wpływ wolnych rodników w procesie utleniania komórek organizmu.

 

4. Wieprzowina

100 g wieprzowiny zawiera 3,6 g tłuszczu, z czego 1,2 g to nasycone kwasy tłuszczowe, 1,4 g to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a 0,3 g to tłuszcz wielonienasycony. Zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych (omega-3) w wieprzowinie sprawia zatem, że jest to mięso o większych wartościach odżywczych niż wołowina czy baranina. Jedzenie wieprzowiny pomaga zwalczać nadmiar "złego" cholesterolu w organizmie poprzez zwiększenie poziomu lipidów, które uwalniają i eliminują cholesterol osadzający się na ścianach tętnicy. Nadmiar "złego" cholesterolu może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych. Zaledwie 162 kcal na 100 g, wieprzowina jest również niskokaloryczna w porównaniu z wołowiną (252 kcal na 100 g wołowiny) lub kurczakiem (173 kcal na 100 g kurczaka).

 

5. Makrela

Zawartość omega-3 w makreli sprawia, że jest ona prawdziwym sprzymierzeńcem dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Z 1,2 g długołańcuchowego omega-3 (EPA i DHA) na 100 g porcji, makrela dostarcza organizmowi ponad dwukrotnie więcej niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dzienne spożycie EPA i DHA.  Kilka badań wykazało, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Te kwasy tłuszczowe, oddziałując na elastyczność naczyń, ciśnienie krwi oraz posiadając właściwości przeciwzapalne, pomagają w walce z powstawaniem zakrzepów krwi. Makrela ma walory przeciwutleniające, ponieważ jest bogata w selen. Minerał ten zapobiega tworzeniu się wolnych rodników w organizmie. Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia, ponieważ pogarszają one w szczególności stan krwinek czerwonych.

 

6. Orzechy

Orzechy zawierają omega 3, w szczególności EPA i DHA (dwa czynne składniki omega-3), zmniejszyła ryzyko zachorowania na chorobę serca o 18%. Zawarty w nich olej działał szczególnie korzystnie na komórki śródbłonka, które wpływają na elastyczność naczyń krwionośnych.  Co ciekawe, dobroczynny wpływ orzechów widoczny jest już po czterech godzinach od ich spożycia. Wtedy obniża się poziom cholesterolu oraz elastyczność naczyń krwionośnych, co ułatwia przepływ krwi. Uważa się, że Omega-3 odgrywają również pozytywną rolę w funkcjonowaniu mózgu poprzez zachowanie zdolności poznawczych na dłużejKardiolodzy rekomenduje spożycie 30 g dziennie niesolonych orzechów.

 

7. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy). Oleaceina, która występuje w oliwie z oliwek typu ekstra virgin, ma unikalną właściwość przeciwdziałania pękania szyjnej blaszki miażdżycowej, co może zapobiegać wysokiej śmiertelności z powodu udaru mózgu czy zawału serca. Przeprowadzone badana pokazały, że osoby, które spożywały  ponad 1/2 łyżki stołowej oliwy z oliwek dziennie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 15%, a ryzyko choroby wieńcowej o 21%. Oliwę z oliwek powinniśmy spożywać na zimno, do sałatek, dań głównych czy przystawek.

 

8. Gorzka czekolada

Kakao zawiera flawonoidy, takie jak epikatechina. Są to antyoksydanty, które chronią organizm przed uszkodzeniami. W szczególności zmniejszają one powstawanie złego cholesterolu i zakrzepów, które zatykają tętnice. W ten sposób zapobiegają one wzrostowi ciśnienia krwi i sprzyjają dobremu zdrowiu układu krążenia. Czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na serce. Badania wykazują, że zmniejsza ona ryzyko niewydolności serca o jedną trzecią. Regularne spożywanie gorzkiej czekolady może redukować stany zapalne powiązane z chorobami układu krążenia. O korzyściach dla zdrowia można mówić jedynie wtedy, gdy czekolada spożywana jest w rozsądnych ilościach i zamiast innych wysokokalorycznych przekąsek.

 

Wymienione produkty przyczynią się do zmniejszenia  ryzyka chorób serca i układu krążenia, a także w wyleczeniu występujących już dolegliwości z tym związanych. Nie są w stanie jednak zasąpić wizyty u lekarza, jeśli jesteś zaniepokojony swoim stane zdrowia skonsultuj się z lekarzem online.

Biostat. More than statistics.

ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 32 42 21 707
Tel. kom.: (+48) 668 300 664
e-mail: biuro@biostat.com.pl

24h Sondaż Profesjonalne analizy statystyczne