Biostatystyka w pigułce
Od wielu lat statystyka znajduje szerokie zastosowanie w innych gałęziach nauki. Dostarcza im odpowiedzi na wiele pytań, pozwala udowadniać tezy, tworzyć prawdopodobne scenariusze na przyszłość czy szukać skutecznych rozwiązań. A jedną z tych gałęzi jest medycyna.
Statystyka w medycynie
Gdy statystyka na dobre zagościła w medycynie, zaczęto obserwować fuzję tych dwóch nauk, efektem której stało się powstanie statystyki medycznej, a z czasem biostatystyki. Dziś pod pojęciem tym rozumiemy obszar nauk o życiu i zdrowiu w kontekście statystycznym. Obejmują ona projekty naukowe na rzecz medycyny, weterynarii, pielęgniarstwa, genetyki oraz rolnictwa.
Obszar analiz
Analizy danych bez względu na to, w jakiej dziedzinie są przeprowadzane, opierają się na tych samych metodach. Nie sposób jednak nie zauważyć, że ze względu na dynamiczny charakter medycyny, statystyka medyczna wymaga zastosowania niekiedy metod bardzo specyficznych. Przykładem może być singular vector decomposition, czyli metoda oparta na wyszukiwaniu korelacji wektora osobliwego. Istotą tej metody jet przesunięcie wektora w poziomie lub w pionie i wychwycenie elementów, które są zbliżone do elementów poprzednich.
Problemy statystyczne w badaniach medycznych
Ogólnie przyjmuje się, że problemy statystyczne w badaniach medycznych można podzielić na trzy główne typy. Pierwszy stanowią tak zwane problemy klasyfikacyjne. Ich istotą jest wyjaśnienie badanego zjawiska bądź poprawne zaklasyfikowanie. Drugi typ dotyczy przewidywania poziomu konkretnych parametrów. Trzeci natomiast koncentruje się na problemach, które podlegają weryfikacji, w tym na przewidywaniach.
Konkretne przykłady zastosowania
Dzięki analizom danych w biostatystyce jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele niezwykle ważnych pytań. Analizy te pozwalają na przykład szacować czas życia pacjentów zmagających się z konkretnymi chorobami, badać wpływ różnych czynników na występowanie chorób czy przewidywać długość gojenia się ran w sytuacji stosowania konkretnych rodzajów opatrunków.
Dobór metody
Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, która metoda jest najlepsza, najskuteczniejsza. Wybór metod to zawsze kwestia indywidualna. Metoda musi odpowiadać celom badawczym i tym samym przynosić odpowiedzi na stawiane pytania. Szczególnie, gdy bada się tak ważną dla ludzkości płaszczyznę, jaką jest medycyna, a wraz z nią życie i ludzkie zdrowie. Dlatego też badania należy zawsze zlecać osobom czy firmom trudniącym się kompleksowym badaniem rynku medycznego - wówczas uzyskane wyniki będą rzeczywiście służyły ludzkości.
Tagi
statystyka medyczna badania rynku medycznego badania statystyczne w medycynie badania statystyczne medycynaTagi:
biostatystyka oprogramowanie medyczne analiza danych klinicznych lekarz przez internet rejestracja online Badania satysfakcji pacjentów Aplikacje dedykowane statystyka analizy danych badania rynku badanie statystyczne poradnia telemedyczna oprogramowanie dedykowane biostat firma badawcza program do przychodni opracowania statystyczne wykresy ilosciowe analiza danych badania rynku i opinii analizy rynku statystyka medyczna statystyka do prac naukowych analizy statystyczne program do gabinetów lekarskich analiza statystyczna statystyka w pracach naukowych darmowy program dla fizjoterapeutów badania statystyczne program do zarządzania placówką medyczną profesjonalne analizy statystyczne badania rynku medycznego aplikacja do gabinetu przypomnienia sms elektroniczna dokumentacja medyczna Badania marketingowe badania obserwacyjne edm program do lekarza statystyka do doktoratu
