Ktoś nieobeznany z matematyką mógłby bez wątpienia stwierdzić, że analiza statystyczna to narzędzie przeznaczone wyłącznie dla poważnych naukowców i zupełnie oderwane od codziennego życia. Tymczasem mnogość zastosowań tej gałęzi nauki powoduje, że każdego dnia dziesiątki razy napotykamy (mniej lub bardziej świadomie) na efekty zastosowania statystyki.
Co żelki mają wspólnego ze statystyką?
Aby zilustrować ogromne znaczenie statystyki w życiu codziennym, weźmy na przykład paczkę żelek, którą kupiłeś dziś rano w supermarkecie. Ich składniki zostały dobrane przy użyciu metod statystycznych, dzięki czemu nadają się do spożycia. Ich smak stanowi z kolei odpowiedź na oczekiwania konsumentów, zbadane przy użyciu... statystyki. Podobnie zresztą jak kształt żelek, ich cena czy projekt opakowań, w których są sprzedawane.
Produkcja tych słodyczy przebiegła pod znakiem licznych procesów kontroli jakości, silnie wspomaganych statystyką. Dzięki temu każdy żelkowy miś wygląda dokładnie tak samo jak wszystkie inne, pochodzące z tej samej linii produkcyjnej.
To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, nawet pozostając w temacie zakupu żelek: ich położenie na półce w supermarkecie zostało statystyczne określone jako najbardziej optymalne dla tego typu produktów, a dane o ich sprzedaży będą stanowiły przedmiot późniejszej analizy statystycznej.
Inne przykłady zastosowań
Rzecz jasna zastosowanie statystyki nie kończy się na towarach ze sklepowych półek czy stereotypowych analizach rynku. Udział tej dziedziny nauki jest nieoceniony w wielu innych branżach, często powszechnie słabo z nią kojarzonych. Może to być na przykład:
- medycyna: zarówno w kwestii testowania i wprowadzania na rynek nowych leków, jak i analizy danych pozyskanych z badań pacjentów, co umożliwia między innymi trafne przewidywanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych;
- ubezpieczenia: za pomocą statystyki korporacje z tej branży mogą dokładnie określić wysokość opłaty za ubezpieczenie - zarówno mając na uwadze swój zysk, jak i atrakcyjność oferty dla klienta;
- prognozowanie pogody: dzięki modelom statystycznym zoptymalizowanym pod kątem obliczeń komputerowych jesteśmy w stanie trafnie przewidzieć zjawiska pogodowe w kolejnych dniach;
- polityka: dzięki prawidłowej analizie danych sondażowych można z dużym prawdopodobieństwem oszacować przyszłe wyniki wyborów.
Podsumowując, statystyka pojawia się w naszym życiu codziennym wszędzie tam, gdzie możliwe jest jej zastosowanie, czyli analiza zbioru danych i wyszukiwanie w nim prawidłowości.
Czym jest analiza statystyczna?
Analiza statystyczna to dziedzina nauki zajmująca się zbieraniem, przetwarzaniem, analizowaniem i interpretacją danych przy użyciu metod matematycznych i statystycznych.
Jakie zastosowania ma statystyka?
Statystyka ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, ubezpieczenia, prognozowanie pogody czy polityka. Dzięki niej możliwe jest między innymi trafne przewidywanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, określanie wysokości opłat za ubezpieczenia, przewidywanie zjawisk pogodowych czy oszacowywanie wyników wyborów.
Jak statystyka wpływa na biznes?
Statystyka jest wykorzystywana w biznesie do osiągania celów biznesowych, głównie zwiększania obrotu i maksymalizacji zysku. Dzięki analizom danych zebranych w trakcie badania firmy weryfikują rynek, poznają nastawienie klientów, a także ich potrzeby.
Tagi
badania rynku
analiza statystyczna
badanie opinii klientów