Zdobywanie habilitacji za niedługo może się okazać zupełnie niepotrzebne, ponieważ ten stopień naukowy miał być już wielokrotnie znoszony. Mimo to, cały czas istnieje obowiązek jego uzyskiwania na drodze awansu zawodowego, przez co trzeba się zdobyć na ten wysiłek i ukończyć habilitację w danym kierunku. Często obejmuje ona wyjście daleko poza swoją normalną dziedzinę wiedzy.
Nastawienie na matematykę
Współczesny świat naukowy bardzo mocno stawia na narzędzia matematyczne. Od czasu, kiedy matematyka na dobre zadomowiła się nawet w filozofii, co miało miejsce trochę ponad sto lat temu, stała się ona narzędziem wymaganym przy niemalże wszystkich naukowych rozprawach.
Człowiek wykształcony nie może się takiemu stanowi rzeczy dziwić, ponieważ matematyka, w tym przede wszystkim statystyka, pozwala nam na zdobywanie wiedzy, która w przeciwnym razie nie byłaby dla nas dostępna. Mowa tutaj o takich kwestiach, jak na przykład:
- kwantyfikowanie zjawisk miękkich, trudnych do określenia, zwłaszcza w naukach społecznych;
- umożliwianie dokonywania porównań pomiędzy dwiema populacjami;
- sprawdzanie losowości próby badawczej;
- znajdowanie zależności ukrytych dzięki procedurze data mining;
- oczyszczanie danych pierwotnych z zaburzeń wywołanych czynnikami zewnętrznymi (tzw. kontrolowanie danych ze względu na czynnik X).
Powyższa lista to tylko kilka prostych przykładów tego, jak bardzo pomocna może być statystyka do habilitacji. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie do tej pory niedostępnych informacji, jak również błędnego odczytania danych, które w jakiś sposób są zafałszowane przez najróżniejsze czynniki.
Wsparcie techniczne
Wykorzystanie statystyki dla habilitacji to także zadanie czysto techniczne, czyli polegające nie tyle na wyciąganiu konkretnych wniosków z posiadanych danych, ale na ich odpowiedniej obróbce, czyli prowadzenie konkretnych badań pierwotnych i analiz wtórnych.
Wsparcie z zakresu statystyki dla habilitacji może polegać na:
- przygotowywaniu badań (np. tworzenie ankiet);
- digitalizacji wyników badań;
- prowadzeniu realnych obliczeń statystycznych;
- tworzeniu baz danych;
- prezentacji uzyskanych danych.
W ramach wszystkich tych kwestii kandydat do habilitacji może liczyć na wykonanie dla niego konkretnych usług, jak również na wsparcie obejmujące przede wszystkim konsultacje jego metodologii czy sprawdzenie wyników. Ważnym aspektem wsparcia dla naukowców są również kursy prawidłowego korzystania z najpopularniejszych narzędzi statystycznych, takich jak SPSS czy Statistica.
Dlaczego matematyka i statystyka są tak ważne w dzisiejszym świecie naukowym?
Narzędzia matematyczne, w tym przede wszystkim statystyka, pozwalają na zdobywanie wiedzy, która w przeciwnym razie nie byłaby dla nas dostępna. Pomagają kwantyfikować zjawiska miękkie, dokonywać porównań, sprawdzać losowość prób badawczych, znajdować zależności ukryte i oczyszczać dane pierwotne z zaburzeń.
Co obejmuje wsparcie techniczne dla habilitacji z zakresu statystyki?
Wsparcie techniczne może obejmować przygotowywanie badań, digitalizację wyników badań, prowadzenie obliczeń statystycznych, tworzenie baz danych oraz prezentację uzyskanych danych. Kandydat do habilitacji może liczyć na wykonanie dla niego konkretnych usług, jak również na wsparcie obejmujące przede wszystkim konsultacje jego metodologii czy sprawdzenie wyników.
Tagi
analiza statystyczna
statystyka w pracach naukowych