Analizy statystyczne dla farmacji

analizy statystyczne

 

Farmacja to rozległa branża, bez której z pewnością dzisiaj trudno byłoby nam utrzymać zdrowie i doskonała kondycję. Rozmaite leki zażywane są przez każdego z nas. Ogromne koncerny farmaceutyczne co pewien czas decydują się wprowadzić na rynek kolejne produkty. Bardzo często niezbędne jest jednak przeprowadzenie analizy danych. Na czym polegają analizy statystyczne dla farmacji? Dlaczego są takie ważne?

 

O co w tym wszystkim chodzi?

Analizy dla farmacji obejmują przede wszystkim dane pozyskane w ramach badania rynku, które pozwalają poznać potrzeby konsumentów, ich zachowania i przyzwyczajenia. Pozwala to firmie farmaceutycznej decydującej się na wprowadzenie nowego środka na rynek na właściwe przygotowanie kampanii promocyjnej. Przekłada się to oczywiście na wyniki sprzedaży, a więc osiągany zysk. Coraz częściej analizy dla farmacji to również badania prowadzone po wprowadzeniu produktu na rynek.

 

Co obejmują analizy dla farmacji?

Analizy statystyczne dla farmacji to badania:

-ilościowe;

-jakościowe.

 

Z uwagi na niemały koszt badań jakościowych niezwykle istotne jest odpowiednie ich zaplanowanie. Wszystko po to, aby uzyskane wyniki mogły zostać uogólnione na całą populację. Dlatego firmy zajmujące się prowadzeniem analizy danych niezwykle precyzyjnie dobierają badanych, biorąc pod uwagę:

 

-cechy psychograficzne;

-zmienne społeczno-demograficzne;

-stan zdrowia;

-posiadane doświadczenia konsumenckie;

-preferencje zakupowe.

 

Dlaczego warto postawić również na badanie ilościowe?

 

Badania marketingowe dla farmacji są obecnie coraz częściej uzupełniane również o badania ilościowe. Jest to jeden ze sposobów na uwiarygodnienie wszystkich kwestii, które dotyczą grupy docelowej danego produktu. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być ankieta telefoniczna, w której zawarte mogą być pytania dotyczące między innymi znajomości produktu, korzystania z niego, skojarzeń powiązanych z daną marką czy odczuwania konkretnych dolegliwości, na które dany produkt ma pomóc.

 

Decydując się na analizy statystyczne dla farmacji, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby powierzyć je profesjonalistom. To najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje uzyskanie wiarygodnych wyników. A przecież tylko takie okazują się być przydatne. Na szczęście dzisiaj działają na polskim rynku profesjonalne firmy zajmujące się przeprowadzaniem tego rodzaju badań. Osoby odpowiedzialne za ich realizację posiadają rozległą wiedzę na temat analiz statystycznych dla farmacji oraz bogate doświadczenie, które pozwala je przeprowadzić w należyty sposób.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czym są badania rynku farmaceutycznego?

Badania rynku farmaceutycznego to proces zbierania, analizowania i interpretowania danych dotyczących rynku farmaceutycznego w celu zrozumienia trendów, preferencji konsumentów, zachowań konkurencji i innych czynników wpływających na branżę farmaceutyczną. Badania te pomagają firmom farmaceutycznym podejmować decyzje dotyczące rozwoju produktów, marketingu, strategii cenowej i innych aspektów działalności.

Jakie są cele badań rynku farmaceutycznego?

Cele badań rynku farmaceutycznego mogą być różne i zależą od potrzeb i celów firmy farmaceutycznej. Niektóre z powszechnych celów to:

  • Zrozumienie preferencji pacjentów: badanie preferencji, potrzeb i oczekiwań pacjentów w celu dostosowania oferty produktowej do ich potrzeb.
  • Ocena konkurencji: analiza strategii, produktów i działań konkurencyjnych firm farmaceutycznych w celu zidentyfikowania mocnych i słabych stron oraz znalezienia nisz rynkowych.
  • Prognozowanie trendów: identyfikacja przyszłych trendów w dziedzinie farmacji, takich jak nowe terapie, zmiany w regulacjach czy preferencje konsumentów.
  • Analiza efektywności działań marketingowych: ocena skuteczności działań marketingowych, takich jak kampanie reklamowe, strategie sprzedaży, programy lojalnościowe itp.
  • Badanie rynku docelowego: identyfikacja segmentów rynku, grup docelowych i sposobów dotarcia do potencjalnych klientów.
Zobacz także

Tagi

Badania marketingowe analiza statystyczna badania rynku farmaceutycznego
Biostat. More than statistics.

ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 32 42 21 707
Tel. kom.: (+48) 668 300 664
e-mail: biuro@biostat.com.pl

24h Sondaż Profesjonalne analizy statystyczne