Podstawowym w statystyce zagadnieniem trafności treściowej jest zdefiniowanie badanej sfery zachowań oraz wskazanie, iż pozycje włączone do testu stanowią faktycznie próbę reprezentatywną. Trafność teoretyczna natomiast pokazuje związki narzędzia pomiarowego z konstruktem teoretycznym, zaczerpniętym z danej teorii. Badania trafności teoretycznej testu wymagają licznych analiz.
Metody ustalania trafności
Meehl oraz Cronbach zaproponowali pięć procedur ustalania trafności teoretycznej: analiza różnic międzygrupowych, analiza macierzy korelacji i analiza czynnikowa, analiza struktury wewnętrznej testu, analiza procesu rozwiązywania testu, analiza zmian nieprzypadkowych wyników testu. [1] W związku ze znacznym rozbudowaniem zagadnień poruszanych w ramach analizy trafności, poniżej skupiono się szerzej na jednym aspekcie, mianowicie na trafności czynnikowej.
Analizując trafność narzędzia badawczego jakim jest kwestionariusz należy mieć na uwadze cztery aspekty trafności:
- Trafność kryterialna, dzieli się ona na trafność diagnostyczną (concurent validity) i prognostyczną (predictive validity)
- Trafność treściowa (content validity)
- Trafność teoretyczna (construct validity)
- Trafność fasadowa (face validity)[2]
Najmniejsze znaczenie z punktu widzenia własności psychometrycznych ma trafność fasadowa.
Czy istnieje „złoty standard”?
Diagnostyczną trafność kryterialną możemy ocenić porównując wyniki testu do tak zwanego „złotego standardu”. Jest to zagadnienie o tyle skomplikowane, że w niektórych dziedzinach, szczególnie tych do tej pory nie zbadanych, trudno o wskazanie tak zwanego „złotego standardu” czyli testu sprawdzonego i wzorcowego.
Kiedy zasadne jest wdrożenie nowego narzędzia?
W przypadku natomiast gdy taki test już istnieje, należy poważnie rozważyć sens wprowadzania nowego narzędzia, gdyż powinno ono w pewnie sposób być lepsze od stosowanego do tej pory. Nowy test powinien być zarazem tańszy lub szybszy do przeprowadzenia od wyznaczonego testu wzorcowego.
Analiza korelacji
W literaturze zagadnienie trafności kryterialnej jest rozpatrywane (szczególnie przez psychologów) za pomocą analizy korelacji pomiędzy testem wzorcowym a nowym narzędziem. W przypadku poszukiwania testu bardziej trafnego od „złotego standardu” poszukuje się umiarkowanej istotnej korelacji. Jest to kryterium nieformalne, w trakcie analizy literaturowej nie znaleziono bowiem sztywnego kryterium wskazującego dokładną regułę decyzyjną.
[1] Tomasz Szafrański Skala Calgary do oceny depresji w schizofrenii. w Postępy Psychiatrii i Neurologii. Tom 6. 1996. Zeszyt 3. Instytut Psychiatrii I Neurologii.str. 337.
[2] Brzeziński Jerzy Metodologia badań psychologicznych. PWN Warszawa 1999. str.516
Co to jest trafność treściowa?
Trafność treściowa polega na zdefiniowaniu badanej sfery zachowań oraz wskazaniu, iż pozycje włączone do testu stanowią faktycznie próbę reprezentatywną.
Co to jest trafność teoretyczna?
Trafność teoretyczna pokazuje związki narzędzia pomiarowego z konstruktem teoretycznym, zaczerpniętym z danej teorii.
Jakie aspekty trafności należy mieć na uwadze przy analizie trafności narzędzia badawczego?
Należy mieć na uwadze cztery aspekty trafności: trafność kryterialna, trafność treściowa, trafność teoretyczna oraz trafność fasadowa.
Co to jest trafność fasadowa?
Trafność fasadowa to aspekt trafności, który ma najmniejsze znaczenie z punktu widzenia własności psychometrycznych.
Tagi
analiza statystyczna
testy statystyczne