Badania rynku medycznego wzmacniają konkurencyjność

badania rynku

 

Rynek medyczny i farmaceutyczny zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Wedle ekspertów, do 2021 roku roczne przychody w tej dziedzinie wzrosną aż o 5-8%. Za kulisami zmian kryje się ogromna walka o konkurencyjność oraz rozpoznawalność wśród potencjalnych klientów.  Koniecznością staje się zrozumienie pacjentów oraz kreowanie dla nich innowacyjnych rozwiązań.  Pomocne w tym zakresie są badania rynku farmaceutycznego

 

Jakie znaczenie mają pharma market research?

Konsumenci mają swoje przyzwyczajenia, ulubione apteki czy leki, po które sięgają w razie nagłego zachorowania. Dobrze przeprowadzone badania dostarczają rzetelnych danych na te tematy, prezentują zarówno dane statystyczne ukazujące przekrój społeczeństwa, jak i insighty konsumenckie będące wynikiem metod jakościowych.

 

Badania dla biznesu medycznego

Rolą badań rynku medycznego jest również  analiza potencjału biznesowego na nowych rynkach, polskich, jak i zagranicznych. Takie projekty są kierowane głównie do koncernów farmaceutycznych, które wprowadzają nowy produkt, ale też do nowopowstających firm, które chcą znaleźć swoją niszę. Badania pharma market research skupiają się na segmentacji rynku, analizie konkurencji i prowadzonej przez nie komunikacji, a także na tak praktycznych aspektach, jak prezentacja produktu na sklepowej półce czy obecność w aptekach lub supermarketach. 

 

Kto zajmuje się badaniami rynku medycznego?

Najbardziej rzetelnych danych na temat całego sektora medycznego dostarczą firmy typu CRO i agencje badawcze wyspecjalizowane w branży farmaceutycznej.  Takie firmy zatrudniają profesjonalistów z takich dziedzin jak: biotechnologia, statystyka, bioinformatyka czy matematyka stosowana, marketing i socjologia. Łączą różne kompetencje, dzięki czemu pharma market research są kompleksowe, szczegółowe oraz przydatne.

 

Badania rynku medycznego i implementacja rozwiązań

Analizy, insighty oraz statystyki to tylko jeden etap. Ogromne znaczenie ma interpretacja zebranych danych, a tym samym wykorzystanie ich do wprowadzenia zmian, tworzenia lepszych produktów, kampanii reklamowych i rozwiązań dla pracowników oraz pacjentów. Na szczęście wiele organizacji CRO i agencji badawczych także tutaj przychodzi z pomocą i zajmuje się identyfikacją oraz konsultingiem, realizując projekty od fazy planowania, do wdrażania.

 

Jednorazowe czy cykliczne badania?

To bardzo ważne pytanie, na które jest jedna odpowiedź. Rynek farmaceutyczny zmienia się w ogromnym tempie, aby za nim nadążyć należy regularnie zlecać badania statystyczne i pharma market research, a także konsultować nowe rozwiązania wraz ze specjalistami CRO.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czym są badania rynku medycznego?

Badania rynku medycznego to proces zbierania, analizowania i interpretowania danych dotyczących rynku medycznego w celu zrozumienia trendów, preferencji pacjentów, zachowań konkurencji i innych czynników wpływających na branżę medyczną. Badania te pomagają firmom medycznym, producentom urządzeń medycznych, usługodawcom opieki zdrowotnej i innym podmiotom podejmować informowane decyzje strategiczne.

Jakie są cele badań rynku medycznego?

Cele badań rynku medycznego są różnorodne i zależą od potrzeb i celów firm oraz organizacji medycznych. Niektóre z powszechnych celów to:

  • Zrozumienie potrzeb pacjentów: identyfikacja i zrozumienie potrzeb, preferencji i oczekiwań pacjentów w celu dostosowania oferty medycznej do ich potrzeb.
  • Analiza konkurencji: ocena strategii, produktów i działań konkurencyjnych firm medycznych w celu zidentyfikowania mocnych i słabych stron oraz znalezienia nisz rynkowych.
  • Prognozowanie trendów: identyfikacja przyszłych trendów w dziedzinie medycyny, takich jak nowe technologie, zmiany demograficzne, regulacje i preferencje pacjentów.
  • Ocena efektywności działań marketingowych: analiza skuteczności działań marketingowych, takich jak kampanie reklamowe, strategie promocji, działania online itp.
  • Badanie rynku docelowego: identyfikacja segmentów rynku, grup docelowych i sposobów dotarcia do potencjalnych klientów.
Zobacz także

Tagi

badania rynku i opinii badania rynku medycznego
Biostat. More than statistics.

ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 32 42 21 707
Tel. kom.: (+48) 668 300 664
e-mail: biuro@biostat.com.pl

24h Sondaż Profesjonalne analizy statystyczne