Jak zaplanować medyczne badania statystyczne?
Pozyskiwanie i analiza danych jest w statystyce medycznej szczególnie wymagającym zadaniem. Należy bowiem mieć na uwadze nie tylko cele badawcze i względy metodologiczne, ale również dobro pacjenta. O to, by badanie statystyczne dało jak najlepsze rezultaty, możemy zadbać już na etapie planowania.
Określenie celu i rodzaju badania
Przede wszystkim należy jasno określić cel badania. Może to być na przykład oszacowanie pewnego parametru w populacji lub weryfikacja skutków nowej metody leczenia.
Potrzebnych do analizy danych dostarczyć może eksperyment lub obserwacja. Badania eksperymentalne (np. kliniczne, laboratoryjne) pozwalają badaczowi na większą kontrolę różnych czynników , przez co wyniki są dokładniejsze i bardziej przekonujące. Mogą jednak wymagać zaangażowania ludzi lub zwierząt, więc nie zawsze są możliwe do przeprowadzenia. Przy badaniach obserwacyjnych (np. epidemiologicznych) badacz nie może w żaden sposób wpłynąć na wynik i chociaż dostarczają one mniej informacji, czasami są jedyną możliwą formą pozyskania danych.
Jaka ma być próba?
Skuteczność analizy danych medycznych w ogromnym stopniu zależy od doboru pacjentów. Prawdopodobieństwo trafienia do badania powinno być jednakowe dla każdego osobnika w populacji. Równie ważna jest liczność próby. Niestety, odpowiednie jej dobranie może wymagać kompromisu. Zbyt mała liczba pacjentów zwiększa szanse wyciągnięcia nieprawdziwych wniosków, a czasami uniemożliwia poprawne zastosowanie niektórych metod statystycznych. Gdy pacjentów jest za dużo, rosną koszty i wydłuża się czas badania. Ważny staje się też czynnik etyczny, gdyż możliwe jest np. pozbawienie pacjentów skuteczniejszej metody leczenia.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nie tylko liczność próby wpływa na dokładność analizy statystycznej. Pożyteczne może okazać się również kilkukrotne powtarzanie pomiarów. Nie są one jednak wtedy niezależne, więc należy albo uwzględnić średnią, albo odpowiednio dostosować metodę statystyczną. W niektórych przypadkach warto zgrupować badanych w bloki, np. ze względu na wiek. Czasami możliwe jest zbadanie kilku czynników w jednym badaniu, co skraca czas jego trwania i obniża koszty. Wyniki mogą być bardziej wiarygodne także wtedy, gdy pacjenci i badacze nie wiedzą, czy przyjmują placebo, czy nowy środek.
Podsumowanie
Przeprowadzenie badania statystycznego jest skomplikowanym i złożonym procesem. W analizie danych medycznych niejednokrotnie biorą udział wyspecjalizowane firmy. Warto rozpocząć z nimi współpracę już na etapie planowania.
Tagi
badania statystyczne statystyka medyczna analiza danychTagi:
statystyka medyczna statystyka do prac naukowych statystyka statystyka do doktoratu analizy danych aplikacja do gabinetu opracowania statystyczne wykresy ilosciowe elektroniczna dokumentacja medyczna badania rynku i opinii badania rynku darmowy program dla fizjoterapeutów edm analizy rynku program do przychodni analiza danych klinicznych analizy statystyczne badania statystyczne firma badawcza Badania marketingowe poradnia telemedyczna oprogramowanie dedykowane analiza danych statystyka w pracach naukowych Badania satysfakcji pacjentów Aplikacje dedykowane oprogramowanie medyczne profesjonalne analizy statystyczne biostatystyka badania obserwacyjne lekarz przez internet biostat analiza statystyczna rejestracja online badanie statystyczne badania rynku medycznego program do lekarza program do gabinetów lekarskich przypomnienia sms program do zarządzania placówką medyczną
