Na czym polega praca firm CRO?

badania statystyczne

Organizacje CRO, czyli Contract Research Organization, specjalizują się w organizacji i nadzorowaniu badań klinicznych, zazwyczaj na zlecenie firm farmaceutycznych. Na czym skupiają się działania takich firm oraz jaka jest ich rola?

 

Czym jest organizacja CRO?

 

Organizacje określane mianem CRO to wyspecjalizowane podmioty, które zajmują się przeprowadzaniem badań na rzecz koncernów farmaceutycznych, biotechnologicznych oraz centrów badawczych. Ich rola jest kluczowa, bowiem przejmują na siebie wiele zadań, które nie mogą być zrealizowane przez sponsora. CRO dodatkowo gwarantują jakość badania, głównie dzięki wiedzy ekspertów zatrudnianych przed takie firmy.

 

Jacy eksperci zasilają szeregi dobrej organizacji CRO?

 

Organizacje CRO to wysoce wyspecjalizowane podmioty, które by móc zapewnić najwyższą jakość badań, muszą zatrudniać specjalistów w różnych dziedzinach. Jest ich wielu, od project managerów, przez managerów jakości i danych, aż po statystyków oraz ekspertów zajmujących się programowaniem narzędzi do cyfrowego gromadzenia danych takich jak eCRF.biz.plTM.

 

To ostatnie zostało stworzone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®, które również ma status jednostki CRO i zajmuje się badaniami klinicznymi, obserwacyjnymi, medycznymi oraz naukowymi, w zgodzie z wytycznymi FDA.

 

Jakie zadania przejmuje na siebie organizacja CRO?

 

Przy realizacji badań, organizacje CRO przejmują na siebie szereg zadań i to na każdym etapie projektu. Pomoc ta obejmuje m.in.:

 

  • dbanie o merytorykę badań, w tym o przygotowanie dokumentacji,
  • negocjowanie oraz kontraktowanie badaczy, a także dokonywanie rozliczeń finansowo-księgowych,
  • przygotowanie eCRF, czyli elektronicznego kwestionariusza,
  • zarządzanie projektem, w tym szkolenie badaczy oraz monitorowanie badania,
  • dokonywanie działań z zakresu statystyki medycznej,
  • zamykanie badania, w tym pomoc w opracowaniu raportu oraz publikację wyników.

 

Na każdym etapie kluczowe znaczenie ma też bezpieczeństwo gromadzonych cyfrowo danych, o które jednostka CRO także musi się troszczyć.

 

Co jest ważne przy wyborze organizacji CRO?

 

Wybór organizacji CRO to nie lada wyzwanie, bowiem to ona w dużej mierze wpłynie na jakość badania oraz to, jak zostanie ono przeprowadzone. Dobrym miernikiem jakości jest baza jednostek, z którymi współpracowała jednostka CRO. Są to rekomendacje na które warto zwrócić uwagę, wskazują one bowiem, jakie firma ma doświadczenie oraz czy podmioty wcześniej korzystające z jej usług były zadowolone ze współpracy.

 

Takie szerokie portfolio ma Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®, które współpracowało z największymi koncernami farmaceutycznymi, a także dużymi ośrodkami badawczymi i firmami branży kosmetycznej z Polski i ze świata.

 

Jak widać obecność organizacji CRO na rynku jest kluczowa, aby badania były przeprowadzone w zgodzie z metodologią, a także sprawnie i z dbałością o detale. W takich firmach dba o to zespół ekspertów, których zadaniem jest nadzorowanie przebiegu badań i dbanie o metodologię ich przeprowadzania.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czym jest firma CRO?

Firma CRO (Contract Research Organization) to firma specjalizująca się w świadczeniu usług badawczych dla przemysłu farmaceutycznego, biotechnologicznego i medycznego. Firma CRO może wspierać procesy badań klinicznych, testy laboratoryjne, zarządzanie danymi, monitorowanie badań, analizę statystyczną i inne usługi związane z badaniami naukowymi.

Jakie są usługi oferowane przez firmy CRO?

Firmy CRO oferują różnorodne usługi związane z badaniami naukowymi i badaniami klinicznymi. Mogą to być usługi z zakresu projektowania i planowania badań, rekrutacji i monitorowania pacjentów, gromadzenia i analizy danych, raportowania wyników, analizy statystycznej, zarządzania jakością i regulacji oraz wiele innych usług dostosowanych do potrzeb klienta.

Jakie są korzyści wynikające z korzystania z usług firm CRO?

Korzystanie z usług firm CRO ma wiele korzyści. Firmy CRO posiadają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych, co pozwala na skuteczną realizację projektów badawczych. Korzystanie z usług CRO może również przynieść oszczędności czasu i kosztów, ponieważ firmy CRO posiadają zasoby i infrastrukturę potrzebną do przeprowadzenia badań. Dodatkowo, firmy CRO często spełniają wymogi regulacyjne i zapewniają wysoki poziom jakości badań.

Zobacz także

Tagi

badania rynku medycznego badania rynku farmaceutycznego badania kliniczne
Biostat. More than statistics.

ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Tel: (+48) 32 42 21 707
Tel. kom.: (+48) 668 300 664
e-mail: biuro@biostat.com.pl

24h Sondaż Profesjonalne analizy statystyczne